státní maturita

27. března 2007 v 15:55 |  schoola
Takže milí budoucí maturanti....včera a dneska jsem si mohla vyzkoušet tzv. maturitu nanečisto a myslím, že se houby stane, když se s vámi podělím o své dojmy.

Bylo to vtipný. Učitelé přišli do třídy, pokaždý nám přečetli ty samý pokyny (pište čenou nebo modrou propiskou; odpovědi označte křížkem z rohu do rohu, NEPŘETAHUJTE; špatnou odpoveď celou začmárejte, NEPŘETAHUJTE; odpověď si můžete opravit jen jednou...), který ani oni neznali, protože je dostali v zatavenejch balících spolu s papíry pro nás. Pak jsme si jednotlivě chodili pro testy, náš osobní čárovej kód (všechno musí bejt OBJEKTIVNÍ, žádnej učitel nesmí vědět, komu opravuje test) a museli jsme se podepsat na prezenční listinu, že tam jako fakt jsme.
No a pak jsme začali "testovat". Já nevím jak na ostatních školách, ale my na gymplu slohy píšeme docela běžně a tak jsme docela naučený. Čekala jsem teda, že to bude nějaká gramatika, mluvnice, literatura...tak né no. Včerejší "maturita" z češtiny se totiž skládala z : přepsání textu na objektivní zprávu, určení stylu původního textu, pak napsat proč si autor myslel, to co si myslel a nakonec lahůdka, přepsat stránkovej text tak, aby v něm nebyly žádný gramatický a stylistický chyby. Úžasný. Na to, že jsme na to měli 60 minut, docela dost práce. Nevím jestli jim někdo na Cermatu řekl, že teď na jeden sloh máme 4 hodiny. No každopádně, těžký to nebylo...jen trapný.
Odpoledne pak následovala "maturita" z angličtiny. Tak ta mě taky hodně "potěšila". Protože jak někdo může poznat ze dvou slohů (jeden 150 slov, druhej 70 slov) jestli umím anglicky to teda nevím. Body který jsem tam měla zmínit, jsem zmínila. Určenej počet slov jsem tak o třetinu přesáhla ( doufám, že to budou počítat, dojdou ke 150 a protože jsem nesplnila zadání, tak mi to škrtnou... :) ). Vždyť tohle vůbec netestovalo naše vědomosti!!! Někdo prostě má nadání na slohy (a pak asi půjde studovat žurnalistiku) a někdo ne!
No a do třetice jsme dneska psali z 1. volitelnýho předmětu. Já jsem si vybrala společenskovědní základ (pak je ještě matematika, přírodovědnej, informatika...) a jsem celkem na rozpacích a nevím co si o tom mám myslet. Ono to totiž nebylo zas tak jednoduchý jak bych čekala. Bylo tam spousta otázek na práci s textem, což je v pohodě, ale pak docela dost otázek na věci, který jsme třeba ještě vůbec nebrali (2.světová válka a dál). Nehledě na spoustu otázek z práva a tak o kterejch se na gymplu neučí. Nemyslím si, že bych nějak totálně vyhořela, ale když si představím lidi na učňácích jak vyplňujou tohle...Ale matika prej byla zase až moc primitivní...prej by ji zvládli i kvartáni...prej i já. :)
V pátek nás čeká profilová angličtina, tak jsem zvědavá s čím na nás vyrukujou.

Abych to nějak neobjektivně shrnula. Je to jedna velká hloupost. Myslej si to studenti, myslej si to učitelé. Není to připravený a není to vůbec domyšlený. Naše třídní se dneska například rozčilovala nad tím, že jak maj učit jim nikdo neřekne. To maj jako příští rok čťvrťák ukončit v březnu??? Jak uzavření známek tak doprobrání veškerý látky (protože viz. co jsem psala výš)? A co maj jako pak dělat se studentama, který už v březnu budou mít hotovou maturitu, ale do školy budou chodit ještě dva měsíce (no a pak si v květnu MOŽNÁ udělaj ještě ústní)? A co když v březnu tu maturitu udělaj, ale pak dostanou z nějakýho předmětu kuli a tak nebudou mít hotovej čtvrťák??? Spousta a spousta otázek, na který není nikdo schopnej dát učitelům, studentům ani rodičům odpověď. Já jsem teda zásadně proti a nikde jsem nenašla argument, k čemu je tohle jako dobrý. Akorát se vyhodila (zbytečně, protože to nikdo nebere vážně) spousta peněz.

Pokud tohle téma někoho opravdu zajímá a prokousal se mým slohovým cvičením až sem (nedivte se, trénuju na pondělí, kdy ten sloh už budeme psát opravdu na ostro a ne jen na zkoušku!!!), tak si pak ještě může přečíst spoustu zajímavejch článků. Stačí jen zadat do Google "státní maturita" a vychrlí to na vás spoustu stránek...kde se ale stejně nedočtete jak to vlastně bude probíhat a jak to má ve skutečnosti vypadat, protože to jsou v drtivé většině jen stránky o tom, jak je ta nová maturita zbytečná...

státní maturity- pro a proti (14stránkovej vejžblept s docela dobrejma argumentama)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama